Róża Thun

Róża Thun (z domu Woźniakowska), właśc. Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein (ur. 13 kwietnia 1954 w Krakowie) – polska działaczka organizacji pozarządowych, publicystka; była dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, posłanka do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji. Księżna (Fürstin) von Thun und Hohenstein.

Absolwentka filologii angielskiej na UJ w Krakowie, w latach 70′ XX wieku działała w PRL w opozycji demokratycznej, związana z Krakowem. Współpracowała KOR-em, podczas pierwszej wizyty duszpasterskiej Jana Pawła II do Polski pracowała i wpółorganizowała niezależne biuro prasowe. Pracowała przy organizowaniu Uniwersytetu Latającego, kolportowała niezależne wydawnictwa. Od 1981 do 1991 roku przebywała poza granicami Polski, głównie w Niemczech – pomagała działaczom Solidarności na emigracji, pracowała zawodowo jako tłumacz. Od 1992 do 2005 roku była dyrektorem generalnym i prezesem Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana – prowadziła konferencje naukowe, publikowała felietony polityczne. od 1998 do 2000 roku była radną Gminy Warszawa-Centrum, doradzała jako ekspert minister Danucie Hübner, przed Referendum akcesyjnym do UE prowadziła intensywną agitację za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Członkini Klubu Inteligencji Katolickiej, w latach 90′ XX wieku związana z Unią Demokratyczną i z Unią Wolności. W 2005 roku została dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Od 2009 roku posłanka do Parlamentu Europejskiego (kandydowała z listy Platformy Obywatelskiej, wstąpiła także do partii). W 2014 roku dzięki reelekcji ponownie zasiadła w Parlamencie Europejskim. Należy do Grupy Spinelli, która jest bezpośrednią kontynuacją Klubu Krokodylaorganizacji unijnej zmierzającej m.in. do likwidacji państw narodowych w Europie.