Krasnystaw

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Krasnystaw położony jest w województwie lubelskim, na historycznej Rusi Czerwonej. Miejscowość została założona na gruntach wsi Szczekarzew, a prawa miejskie Krasnystaw uzyskał w 1394 roku od króla Władysława Jagiełły. Było to miasto królewskie, siedziba biskupów chełmskich. Od rozbiorów Polski Kransystaw znajdował się w zaborze rosyjskim. Kompletnie zniszczone w czasie I wojny światowej, podczas walk wojsk austriackich i rosyjskich. Było to jedno z najbardziej zniszczonych miast na terenie okupowanym przez Austro-Węgry.

Odbudowa trwała w okresie II Rzeczpospolitej, a po wybuchu II wojny światowej miały tu miejsce walki z armią niemiecką. Podczas niemieckiej okupacji w mieście znajdowało się przejściowe getto, w którym zamknięto ok. 4 tys. osób narodowości żydowskiej. Po kilku miesiącach ludność została przetransportowana do obozu w Izbicy i obozu zagłady w Bełżcu. W mieście znajdowało się także więzienie, w którym Niemcy rozstrzelali 395 osób. W latach 1944–1950 na terenie Krasnegostawu i okolic działali żołnierze wyklęci.

Nad miastem góruje zespół klasztoru jezuitów, w tym braokowy kościół św. Franciszka Ksawerego. Zbudowany został w latach 1695-1717 jako świątynia zakonu jezuitów, którego fundatorką była Krystyna z Lubomirskich Potocka. Wnętrze urządzone jest z przepychem i bogactwem dekoracji sztukatorskiej i malarskiej. Sklepienie pokrywa polichromia autorstwa zakonnika Adama Swacha pochodząca z 1721 roku ze scenami z życia św. Franciszka Ksawerego. Natomiast dawne kolegium jezuickie to obecnie Muzeum Regionalne, biblioteka publiczna i Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Konopnickiej.