Lubartów

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Lubartów położony jest w województwie lubelskim, 26 km na północ od Lublina. Miejscowość została założona pod nazwą Lewartów 29 maja 1543 roku przez Piotra Firleja, polskiego magnata. Na początku XVIII wieku Lewartów odziedziczył książę Paweł Karol Sanguszko. Na jego prośbę król August III zmienił nazwę miejscowości na Lubartów oraz potwierdził prawa miejskie i nadał miastu herb.

Ród Sanguszków znacznie przyczynił się do rozwoju Lewartowa. Został przebudowany pałac, wybudowano dwa barokowe kościoły i kilka kamienic. W mieście istniała od XVI wieku gmina żydowska. Po rozbiorach Polski miasto znalazło się w zaborze austriackim, a od 1815 roku w rosyjskim.

W czasie II wojny światowej Lubartów znalazł się pod okupacją niemiecką. Wiosną 1941 roku Niemcy utworzyli tutaj getto, a w kwietniu 1942 roku żydzi z Lubartowa zostali wywiezieni do obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu. Do opuszczonego getta sprowadzono żydów ze Słowacji, których po kilku miesiącach także zamordowano. 22 lipca 1944 roku miasto zostało wyzwolone przez żołnierzy Armii Krajowej.

Najważniejszym zabytkim Lubartowa jest zespół pałacu Sanguszków, który obejmuje pałac z XVIII wieku oraz park i staw za pałacem. Obecny barokowy pałac został wybudowany dla dla marszałka wielkiego koronnego Józefa Karola Lubomirskiego, według projektu architekta Tylmana z Gameren. Po zniszczeniach wojny północnej, pałac został odbudowany i rozbudowany w latach 1722-1741 dla nowych właścicieli – rodu Sanguszków.

Rezydencja wielokrotnie zmieniała właścicieli, w XIX wieku byłapod administracją Banku Polskiego, również pełniła funkcję szpitala wojskowego. W 1925 roku pałac kupiło Zgromadzenie Zakonne Braci Kresowych. W 1933 pałac został zniszczony przez pożar, a jego odbudowa miała miejsce dopiero po II wojnie światowej. Obecnie pełni funkcję siedziby Starostwa Powiatowego w Lubartowie.