Bitwa o Monte Cassino 1944 (2004)

Film Bitwa o Monte Cassino 1944Film dokumentalny pt. „Bitwa o Monte Cassino 1944” przedstawia genezę, przebieg i następstwa największej i najsłynniejszej bitwy 2 Korpusu Polskiego, pod dowództwem gen. Władysława Andersa, w kampanii włoskiej. W pierwszej części filmu ukazano trzy wcześniejsze bitwy aliantów o przełamanie niemieckiej obrony na Linii Gustawa w masywie Monte Cassino.

Szczególny nacisk autorzy położyli na ukazanie walk alianckich o miasto Cassino i klasztor Monte Cassino. Ważną część narracji zajęło ukazanie dziejów 2 Korpusu Polskiego od jesieni 1943 roku, poprzez wyjazd na front włoski, walki nad Sangro, aż po decyzję o udziale Korpusu w nowym, czwartym już, szturmie na Monte Cassino. W filmie wykorzystano archiwalne materiał filmowe i fotograficzne oraz relacje polskich uczestników bitwy.

W drugiej części przedstawiono przebieg pierwszego polskiego natarcia na Monte Cassino, walki 3 Dywizji Strzelców Karpackich o Wzgórze 593 i 5 Kresowej Dywizji Piechoty o Widmo. Silny opór wojski niemieckich i ogromne straty atakujących polskich oddziałów wymusiły odwrót żołnierzy 2 Korpusu Polskiego na pozycje wyjściowe.

Drugi, decydujący szturm polski na Monte Cassino rozpoczął się wieczorem 16 maja. Po ciężkich walkach w dniu 17 maja, kiedy zdobyto większość wyznaczonych punktów, rankiem 18 maja patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich pod dowództwem por. Kazimierza Gurbiela zatknął na murach klasztoru proporczyk pułkowy, a następnie flagę państwową.

Ostatnie fragmenty filmu poświęcone zostały walce 2 Korpusu Polskiego w dniach 19-25 maja o wyparcie Niemców z ostatnich punktów oporu w masywie Monte Cassino i zdobyciu miasteczka Piedimonte. Oryginalne materiały filmowe z epoki uzupełniają relacje żołnierzy 2 Korpusu Polskiego – uczestników walk.

Data premiery: 2004 rok

Czas trwania: 50 minut

Reżyseria: Zbigniew Wawer, Tadeusz Kondracki

Zobacz film:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *