Bitwa o Warszawę. Powstanie 44 (2005)

Bitwa o Warszawę. Powstanie 44FilmBitwa o Warszawę. Powstanie 44” został wyprodukowany przez polsko-brytyjską ekipę dla kanału filmowego Discovery i został wyświetlony w kilku krajach. To pierwsza produkcja tego typu, przy której Polacy mieli aktywny wpływ na sposób przedstawienia faktów i formułę filmu.

Powstanie Warszawskie było największą i najbardziej krwawą akcją militarną podjętą przez Armię Krajową, jedyną podziemną armię w okupowanej Europie podczas II wojny światowej. Pomimo słabego uzbrojenia, podziemna armia stawiała zawzięty opór potężnej armii niemieckiej. Po 63 dniach samotnej walki, Warszawa musiała się poddać. Cena przegranej była ogromna – zginęło 180 tys. ludności cywilnej i 18 tys. Powstańców.

FilmBitwa o Warszawę. Powstanie 44” opowiada historię powstania z punktu widzenia uczestników – przede wszystkim Powstańców – którzy w emocjonalny sposób opowiadają o swoich losach, o losach kolegów i ich ukochanego miasta. Poznajemy też historię opowiedzianą z innej perspektywy: Niemca, który uczestniczył w rzezi Woli, brytyjskiego lotnika oraz członka Brytyjskiej Misji Wojskowej w Moskwie.

Data premiery: 3 sierpnia 2005 rok

Czas trwania: 47 minut

Reżyseria: Wanda Kościa

Zobacz film:

https://www.youtube.com/watch?v=RKmVrnmM5j8