Zdrada. Powstanie warszawskie (2005)

Film Zdrada. Powstanie warszawskieW sierpniu 1944 roku rozpoczęło się w Warszawie Powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi, które trwało 63 dni. Do jego tragicznej klęski doszło jednak nie z powodu nazistów, tylko zdrady sojuszników. FilmZdrada. Powstanie warszawskie”, w reżyserii Andrew Rothsteina, został wyprodukowany przez amerykańską telewizję CBS na zamówienie History Channel docierającego do 88 mln widzów w USA i wyemitowany w porze największej oglądalności.

Zdrada. Powstanie warszawskie” to poruszający montaż archiwalnych materiałów filmowych (polskie, niemieckie, sowieckie i amerykańskie kroniki ze zbiorów Archiwum Narodowego w Waszyngtonie) oraz zdjęć udostępnionych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W filmie wypowiadają się też uczestnicy Powstania warszawskiego rozsypani po całym świecie, a także historyk Norman Davies oraz Zbigniew Brzeziński, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji prezydenta USA, Jimmy’ego Cartera.

Głównym historiograficznym wątkiem jest zdrada Polski dokonana przez Franklina Roosevelta i Winstona Churchilla. Twórcy filmu poświęcają też sporo miejsca zbrodni katyńskiej i uciszaniu przez aliantów rządu Stanisława Mikołajczyka, który domagał się jej wyjaśnienia. Dowodzą też, że Zachód dał Stalinowi zielone światło w sprawie powojennego rozbioru Europy już w 1943 roku, podczas konferencji w Teheranie.

Premiera: 24 września 2005 roku

Czas trwania: 45 minut

Reżyseria: Andrew Rothstein

Zobacz film:

https://www.youtube.com/watch?v=QANf_B2WI54

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *