10.04.2010 (2011)

Film 10.04.2010Film „10.04.2010” w reżyserii Anity Gargas miał swoją premierę 6 kwietnia 2011 roku i jest pierwszym filmem śledczym o katastrofie smoleńskiej. Opowiada o pierwszych chwilach po katastrofie. Kręcony był przez kilka tygodni w Smoleńsku, gdzie autorzy starali się dotrzeć do wszystkich istotnych świadków zdarzenia. Niektóre ujęcia w filmie zostały wykonane ukrytą kamerą.

W filmie wypowiadają się Jadwiga Kaczyńska, Sławomir Wiśniewski (montażysta TVP, autor zdjęć filmowym nakręconych na miejscu katastrofy tuż po wypadku), Piotr Głod (pracownik kancelarii Prezydenta RP), Krzysztof Zalewski (ekspert lotniczy), Janusz Więckowski (pilot samolotów Tupolew), mjr Andriej Koronczik (pilot, pracownik lotniska Siewiernyj), mieszkańcy Smoleńska oraz osoba przedstawiająca się jako Władimir Safonienko, twierdząca, że jest autorem amatorskiego filmu z miejsca katastrofy, zwanego Samolot płonie).

Przy tworzeniu filmu współpracował Rafał Dzięciołowski, Anna Sarzyńska, Konrad Falęcki; jako tłumacz Jan Matkowski. W produkcji wykorzystano zdjęcia Piotra Ferenca. W filmie wykorzystano w całości m.in. amatorski filmSamolot płonie” nakręcony telefonem komórkowym tuż po katastrofie oraz jedną z wersji filmu nakręconego przez pracownika TVP, montażystę Sławomira Wiśniewskiego.

22 czerwca 2011 roku film został pokazany w Parlamencie Europejskim. Kontynuacją filmu jest „Anatomia upadku”.

Data premiery: 6.04.2011

Czas trwania: 78 minut

Reżyseria: Anita Gargas

Scenariusz: Anita Gargas

Zdjęcia: Andrzej Hrechorowicz

Montaż: Krzysztof Kudelski

Produkcja: Niezależne Wydawnictwo Polskie

Zobacz film: