Anatomia upadku (2013)

Film - Anatomia upadkuFilm w reżyserii Anity Gargas jest kontynuacją jej wcześniejszego filmu „10.04.10″ i dotyczy katastrofy smoleńskiej. Film przedstawia liczne argumenty, które według autorów filmu podważają tezę raportu MAK i Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego o tym, że brzoza smoleńska urwała część skrzydła samolotu, który następnie z tego powodu wykonał pół-beczkę i spadł do góry podwoziem.

W filmie wypowiadają się płk. Zbigniew Rzepa (Naczelna Prokuratura Wojskowa), prof. Marek Żylicz (członek polskiej komisji badającej katastrofę polskiego Tu-154), Aldona Polcyn (siostra Marka Uleryka), Lucyna Gągor (wdowa po gen. Franciszku Gągorze), prof. Kazimierz Nowaczyk, prof. Wiesław Binienda, Antoni Macierewicz, prof. Andrzej Stepnowski, prof. Jan B. Obrębski, prof. Jacek Rońda, prof. Piotr Witakowski, Dymitr Książek oraz mieszkańcy Smoleńska.

Premierowy pokaz filmu odbył się 15 stycznia 2013 roku w Kinie Wisła w Warszawie. Płyta z filmem została dołączona do wydania „Gazety Polskiej” z 16 stycznia 2013 roku i sprzedała się w ilości 120 tys. egzemplarzy. Film powstał też w wersji angielskiej. 30 stycznia 2013 roku film został wyemitowany przez TV Puls, a obejrzało go 1,13 mln widzów. Emisja w TVP1 odbyła się 8 kwietnia 2013 roku i obejrzało go średnio 3,14 mln widzów. 30 stycznia 2014 roku Anita Gargas została wyróżniona „Nagrodą Watergate” za rok 2013 roku, przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za film „Anatomia upadku”. Ukazała się też kontynuacja serii „Anatomia upadku 2”.

Data premiery: 15.01.2013

Czas trwania: 70 minut

Reżyseria: Anita Gargas

Scenariusz: Anita Gargas

Zdjęcia: Andrzej Hrechorowicz

Montaż: Krzysztof Kudelski

Produkcja: Niezależne Wydawnictwo Polskie

Zobacz film:

https://www.youtube.com/watch?v=oyPrYygsum8