Elegia na śmierć Roja (2007)

Elegia na śmierć Roja - filmZrealizowany w 2007 roku przez Jerzego Zalewskiego, trwający zaledwie 30 minut film dokumentalny opowiada o losach Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, legendarnego członka powojennego podziemia niepodległościowego, a także o żołnierzach z nim związanych. Film przytacza relacje świadków i przywraca pamięć przechowywaną dotąd tylko w rodzinach żołnierzy.

Bohater urodził się w 1925 roku w powiecie łomżyńskim. Później na tym terenie działał w szeregach NSZ – NZW. Lata okupacji spędza w Makowie Podhalańskim pracując jako robotnik transportowy. Jednocześnie przewozi materiały konspiracyjne przekazywane mu przez brata Romana ps. „Adam”. Wiosną 1945 roku został wcielony do wojska w Warszawie. Po rozstrzelaniu brata przez wojska sowieckie Mieczysław Dziemieszkiewicz zdecydował się na dezercję i wstąpienie w szeregi partyzanckiego oddziału Mariana Kraśniewskiego „Burzy”. Tam przyjął pseudonim „Rój”.

W filmie występuje historyk Leszek Żebrowski, a także Stanisław Borodzisz ps. „Wara”, Czesław Czaplicki ps. „Ryś”, Zbigniew Kulesza ps. „Młot”, Stanisław Świerszcz ps. „Grom”, Lucyna Janik ps. „Bogna”, Karol Świątecki ps. „Głóg”, Wacław Wilski, Regina Świątecka, Marek Dziemieszkiewicz – bratanek „Roja, Urszula Pauszewska – siostrzenica „Roja.