Katastrofa w przestworzach: Śmierć prezydenta (2013)

Film - Katastrofa w przestworzach: Śmierć prezydentaFilmŚmierć prezydenta” został wyprodukowany w ramach serii National Geographic „Katastrofy w przestworzach”. Wzbudził wiele kontrowersji, ponieważ jeszcze przed emisją zapowiadano, że autorzy filmu oparli się na ustaleniach zawartych w raporcie MAK, obciążającym winą za katastrofę polskich pilotów, a także na raporcie polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (tzw. komisji Millera).

Zdaniem krytyków, film nie odnosi się do wątpliwości podnoszonych przez sejmową komisję działającą pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza i nie weryfikuje podnoszonych przez nią problemów. Zarzuca mu się też mały realizm – w szczególności w odniesieniu do przedstawienia lotniska w Smoleńsku.

Film jest fabularyzowanym dokumentem. Obok wypowiedzi świadków i przedstawicieli obu krajów widzimy fabularnie przedstawionych pasażerów Tu-154M i obsługę samolotu. Z imienia i nazwiska wymienieni są: Lech Kaczyński, Mariusz Kazana, gen. Mariusz Błasik, a także członkowie załogi: Arkadiusz Protasiuk i technik pokładowy Andrzej Michalak. Film przedstawia jeszcze Marię Kaczyńską, a także kilku pasażerów przedstawionych jako „polską elitę” polityczną, a także potomków ofiar zbrodni katyńskiej.

Data premiery: 27.01.2013

Czas trwania: 45minut

Zobacz film: