Katyń (2007)

Film - KatyńDramat historyczny „Katyń” zrealizowany przez Andrzeja Wajdę w 2007 roku, opowiada o zbrodni katyńskiej z dwóch perspektyw: kobiet, oczekujących na powrót swoich mężów, synów i ojców oraz z perspektywy samych internowanych w 1939 przez sowietów oficerów Wojska Polskiego, którzy nie tracąc nadziei, do końca wierzą w uwolnienia i szczęśliwy powrót do domu. Fabuła losów jeńców polskich zawiera analogie do faktów opisanych w autentycznych pamiętnikach polskich oficerów przetrzymywanych od 1939 do 1940 w Kozielsku.

Poznajemy losy rotmistrza Andrzeja, porucznika Jerzego, generała dywizji, który do końca stara się podtrzymać na duchu pozostałych żołnierzy oraz porucznika pilota i konstruktora, który w obozie przeżywa załamanie nerwowe. Wszyscy, prócz Jerzego, który ocalał w niewyjaśniony sposób, zginą w lesie katyńskim. Jerzy po latach odnajduje się w szeregach LWP, w którym służy w stopniu majora, jednak pobyt w „nowej” Polsce Ludowej okaże się dla niego za trudny.

Drugi wiodący wątek to historia kobiet, które czekają na powrót oficerów do domu – żona rotmistrza Anna, matka rotmistrza Maria, żona generała Róża oraz dwie siostry porucznika pilota – Agnieszka i Irena. Po wojnie kobiety starają się walczyć z fałszem władzy komunistycznej i do końca mają wiarę w powrót mężczyzn do domu. Inna z nich staje się trybem nowego ustroju komunistycznego i w ten sposób realizuje nową państwowość, której elementem jest kłamstwo katyńskie.

Prawda historyczna jest przedstawiona w zakończeniu filmu. Drastycznie ukazano masową egzekucję na polskich oficerach dokonaną na wiosnę 1940 roku, naturalistycznie przedstawiając rozstrzelanie przez NKWD głównych bohaterów oraz innych wojskowych.

Czas trwania: 125 minut

Główne role:
Andrzej Chyra – Jerzy, porucznik 8. Pułku Ułanów i przyjaciel Andrzeja, następnie major LWP
Artur Żmijewski – Andrzej, rotmistrz 8. Pułku Ułanów
Maja Ostaszewska – Anna, żona Andrzeja
Władysław Kowalski – Jan, profesor UJ, ojciec Andrzeja
Maja Komorowska – profesorowa Maria, matka Andrzeja
Jan Englert – generał
Danuta Stenka – Róża, żona generała
Agnieszka Kawiorska – Ewa, córka Róży i generała
Paweł Małaszyński – porucznik pilot Piotr Baszkowski, inżynier-konstruktor samolotów z 1 Pułku Lotniczego Dęblin
Magdalena Cielecka – Agnieszka Baszkowska, siostra Piotra
Agnieszka Glińska – Irena Baszkowska, siostra Piotra, dyrektorka gimnazjum

Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Andrzej Wajda, Andrzej Mularczyk, Władysław Pasikowski (na podstawie powieści Andrzeja Mularczyka)
Zdjęcia: Paweł Edelman
Muzyka: Krzysztof Penderecki

Kup film: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=wajda+katyn

Zobacz zwiastun: