Likwidacja generała Kurta Rennera

Generał Kurt Renner był dowódcą 174 Dywizji Rezerwowej Wehrmachtu. Był to najwyższy rangą oficerską Niemiec zabity przez polskie podziemie w czasie II wojny światowej. Akcja została wykonana przez oddział Akcji Specjalnej Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzony przez Tomasza Wójcika ps. „Tarzan”.

Tomasz Wójcik zmierzał dołączyć do oddziału NOW-AK Jana Piwnika ps. „Ponury”, stacjonującego na Wykusie w Górach Świętokrzyskich. W drodze na miejsce zbiórki, w okolicach Drygulca, partyzanci majora Tomasz Wójcika otrzymali informację, że pobliską trasą przejedzie niebawem niemiecki konwój, wiozący do więzienia w Ostrowcu Świętokrzyskim 14 Polaków aresztowanych przez gestapo w Ożarowie. „Tarzan” postanowił przygotować zasadzkę i odbić więźniów.

Niemcy zmienili plany i konwój pojechał inną drogą, natomiast trasą, na której czekali z zasadzką partyzanci, nadjechały inne samochody. Jeden z partyzantów przebrany za żandarma próbował zatrzymać samochód. Niemcy zorientowali się jednak, że jest to zasadzka. Kilku SS-manów zdążyło uskoczyć do rowu i otworzyć do partyzantów ogień.

Tomasz Wójcik

Tomasz Wójcik ps. „Tarzan”

Rozpoznany wśród żołnierzy Niemieckich, wysoki rangą generał zginął od serii z karabinu Tomasza Wójcika. Zabitym generałem okazał się być Kurt Renner. Wraz z nim śmierć poniosło dwóch oficerów sztabowych i pięciu ochraniających ich żołnierzy Waffen-SS. Partyzanci zdobyli cztery pistolety maszynowe, 8 pistoletów i ważne dokumenty. Tomasz Wójcik zameldował się u Jana Piwnika ubrany w zdobyczny mundur generała Rennera.

Odpowiedzialność za tę akcję próbowali sobie przypisać w czasach PRL zarówno komuniści, jak i historycy innych organizacji podziemnych tłumacząc, że nie chcieli, aby tak ważna akcja została zapomniana. Na miejscu akcji znajduje się kamień i dwa krzyże upamiętniające to wydarzenie. Na tabliczce pamiątkowej wpisany jest błędnie oddział NOW-AK. Akcja miała miejsce przed przyłączeniem się do oddziału Jana Piwnika, dokonali jej więc żołnierze NSZ. Tabliczka ma też błędnie wpisany numer jednostki, którą dowodził Kurt Renner – „184 zapasowa dywizja”.

Dodaj komentarz