Agnieszka Sopińska Jaremczak – „Operacja Muzeum” (2014)

Agnieszka Sopińska Jaremczak - "Operacja Muzeum"Muzeum Powstania Warszawskiego jest chyba najbardziej znanym muzeum w Polsce. Niesamowitym faktem jest to, że zostało wybudowane w jedyne 13 miesięcy. Istnieje dziesięć lat, a odwiedziło je ponad 4,5 miliona osób. Jest hołdem dla warszawskich Powstańców. Ukazuje klimat ówczesnej Warszawy, nastroje mieszkańców, przyczyny Powstania warszawskiego oraz jego skutki. Jest miejscem nie tylko ukazującym eksponaty, ale tłumaczącym jakie role odegrały w 1944 roku.

Operacja Muzeum” Agnieszki Sopińskiej Jaremczak to opowieść o Muzeum Powstania Warszawskiego, przedstawiająca wyczerpującą historię zarówno samej placówki, jak jej twórców. Poznajemy historię muzeum, które, choć zaistnieć nie mogło, istniało w planach, pomysłach, wreszcie w szczątkowej postaci w placówce, poświęconej historii Warszawy na wiele lat przed warszawską prezydenturą Lecha Kaczyńskiego.

Sopińska opisuje proces powstawania muzeum, którego budowa, choć trudno w to uwierzyć – i o czym często dziś nie pamiętamy – trwała jedynie rok. Zaczynano pracę w obiekcie kompletnie zrujnowanym. Jeszcze na dzień przed uroczystym otwarciem muzeum w 60. rocznicę powstania wydawało się, że jednak się nie uda.

Książka ukazała się 7 sierpnia 2014 roku nakładem wydawnictwa Fronda.