Maciej T. Nowak – „Operacja Lawina. Do ostatniego guzika” (2021)

Pierwsza wersja książki Macieja T. Nowaka „Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB” ukazała się w 2012 r. Prezentowana pozycja jest kontynuacją tej pozycji, uzupełnioną o wydarzenia, które miały miejsce po roku 2012. Autor próbował zrekonstruować przebieg prowokacji i zbrodni dokonanej przez UB na około 100 partyzantach Narodowych Sił Zbrojnych ze Śląska Cieszyńskiego, z okolic Baraniej Góry, działających w zgrupowania Henryka Flamego ps. „Bartek”.

Badania prowadzone m.in. przez zespół IPN Krzysztofa Szwagrzyka ujawniły kolejne fakty w sprawie operacji Lawina. Zespół Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł dwa z trzech masowych grobów, w których pogrzebani zostali zamordowani przez bezpiekę partyzanci. Pierwszy z grobów odnaleziono w majątku Scharfenberg, a drugi na poniemieckim lotnisku w Starym Grodkowie. Część z odnalezionych partyzantów udało się też zidentyfikować.

KsiążkaOperacja Lawina. Do ostatniego guzika”  opisuje nie tylko historię zgrupowania „Bartka” i przebieg operacji Lawina. Opowiada także o poszukiwaniach grobów partyzantów i dokumentacji wyjaśniającej okoliczności tych wydarzeń. Autor książki zrealizował też film pod tytułem „Ziemia przemówiła”, na temat operacji Lawina i pokazujący poszukiwania grobów zamordowanych przez UB.