Ziemia przemówiła (2016)

Film dokumentaly „Ziemia przemówiła”, w reżyserii Macieja T. Nowaka i Marcina Pawełczaka, opowiada historię operacji Lawina, podczas której bezpieka zamordowała około 140 partyzantów zgrupowania Henryka Flame ps. „Bartek”.

W wyniku prowokacji UB, partyzanci NSZ z Podbeskidzia, przekonani, że ewakuują się na zachód kraju, zatrzymali się na Opolszczyźnie, gdzie zostali zamordowani. Około 30 z nich zabito we śnie w pobliżu Starego Grodkowa, wysadzając w powietrze barak, w którym nocowali.

Zobacz więcej o operacji Lawina.

W zrealizowanym w 2016 roku filmie zobaczymy prace poszukiwawcze prowadzone przez zespół IPN Krzysztofa Szwagrzyka w rejonie Starego Grodkowa na Opolszczyźnie, gdzie zamordowani zostali żołnierze z trzeciego transportu, zorganizowanego w ramach operacji Lawina. Kości ofiar komunistycznej zbrodni odkryto na terenie dawnego lotniska nieopodal Starego Grodkowa na Opolszczyźnie. Odnaleziono przy nich m.in. orzełki wojskowe oraz ryngrafy, a także rzeczy osobiste, w tym papierośnicę z zapisanym wewnątrz tekstem pieśni wojskowej. Szczątki trafiły do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu, gdzie podjęto próby identyfikacji genetycznej. Ze względu na charakter i skalę zbrodni miejsce zamordowania żołnierzy ze zgrupowania „Bartka” zaczęto nazywać opolskim Katyniem.

Film został wyprodukowany przez TVP3 Opole i objęty mecenatem Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Zwiastun filmu:

Zobacz filmZiemia przemówiła”: https://vod.tvp.pl/video/ziemia-przemowila,ziemia-przemowila,32799326

Maciej T. Nowak jest też autorem książki „Operacja Lawina. Do ostatniego guzika”.