Piotr Gursztyn – „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” (2014)

Piotr Gursztyn - Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczonaRzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” Piotra Gursztyna to książka, która wywołuje silne emocje. Autor przedstawia kulisy masakry, jaka wydarzyła się w dniach 5-7 sierpnia 1944 roku. Masowa eksterminacja mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola w pierwszych dniach Powstania warszawskiego, dokonana przez oddziały SS i policji niemieckiej, stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców.

Z punktu widzenia Polaka najbardziej przerażająca jest liczba zabitych rodaków. W ciągu trzech dni życie straciło od 30 do 60 tysięcy polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. W większości byli to ludzie biedni, prości i niewykształceni. Obok Holocaustu jest to największa zbrodnia wojenna dokonana na ziemiach polskich. Najbardziej zdumiewające jest to, że sprawcy tego mordu do dziś pozostają bezkarni.

W książce możemy również przeczytać o tym, jak przed II wojną światową wyglądała warszawska Wola, o pierwszych dniach Powstania warszawskiego. Znajdziemy w niej również dokładne opisy trzech dni rzezi Woli, a także informacje o ofiarach i oprawcach. Ponadto książkaRzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona”, jest opatrzona interesującymi fotografiami z tamtego okresu. I chociaż nie jest to książka naukowa, to cechuje ją dbałość o wskazanie źródeł na potwierdzenie przytaczających faktów oraz przystępny język, jakim została napisana.

Po przeczytaniu książkiRzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” z pewnością wiele osób zada sobie pytanie, dlaczego tak niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tragedii, jaka wydarzyła się na warszawskiej Woli w pierwszych dniach Powstania warszawskiego.

Data wydania: 8 października 2014 roku

Ilość stron: 390

Wydawnictwo: Demart

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=gursztyn+rzez+woli