Komiks „Święte Królestwo” (2014)

Komiks "Święte Królestwo"Przełomowa dla losów Europy klęska pobitych przez Turków wojsk węgierskich pod Mohacsem w 1526 r. była, według pisarza Gabriela Maciejewskiego, tylko zwieńczeniem spisku, jaki przeciw bogatym m.in. w złoto i miedź Węgrom, zawiązali prący do władzy w Europie Środkowej Hohenzollernowie i cesarski bankier Jakub Fugger.

Maciejewski, blogujący na Salonie 24 pod pseudonimem Coryllus, opowiedział o tym w II tomie swej książki „Baśń jak niedźwiedź”.

– Ponieważ obraz przemawia silniej niż słowo, postanowiłem przez komiks dotrzeć z treściami, zawartymi w „Baśni II” do osób, które rzadko czytują książki – mówi G. Maciejewski.

Ilustracji tekstu Gabriela Maciejewskiego podjął się na 50 kartach znany krakowski malarz i grafik, Tomasz Bereźnicki. Forma komiksu nie jest mu obca: narysował już wcześniej wydane drukiem komiksy o generale Maczku i Tadeuszu Pankiewiczu, aptekarzu z krakowskiego getta.

– Tomasz Bereźnicki nie narysował komiksu w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. To nie jest historia opowiedziana kadr po kadrze przez postacie, którym z ust wydobywają się dymki z tekstem. Oczywiście album „Święte królestwo” zawiera i takie plansze, ale jego siłę stanowią duże syntetyczne obrazy, które w całości i w detalach są dialogiem ze sztuką, z historią, ze współczesnym i dawnym Krakowem, z dzisiejszymi mediami i polityką rozgrywaną w Europie Środkowej w ciągu ostatnich 25 lat. Uznaliśmy, że czasy opisane w II tomie „Baśni jak niedźwiedź” czasy upadku Węgier, wystąpienia Lutra, czasy wielkich bankierów i wielkiej herezji znakomicie pasują do tego, by posługując się analogiami opisać i narysować naszą dzisiejszą sytuację polityczną i gospodarczą – wyjaśnia G. Maciejewski, współautor i wydawca albumu..

Autor rysunków nie poprzestał na obrazie. Nagrał również na dołączoną do komiksu płytę sześć opowieści muzycznych, ilustrujących treść albumu.

Za: http://krakow.gosc.pl/doc/2213282.Pomszcza-Mohacs-komiksem

Autor: Tomasz Bereźnicki
Scenariusz: Gabriel Maciejewski, Tomasz Bereźnicki
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Wydawnictwo: Klinika Języka
Do komiksu dołączona jest płyta z muzyką Tomasza Bereźnickiego.

Strona internetowa: http://coryllus.pl/?wpsc-product=swiete-krolestwo

Format: 235×310 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
Cena z okładki: 60 zł