„Sprawa Honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski” (2004)

Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski„Sprawa Honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski” – dedykowana przez amerykańskich autorów Lynne Olsen i Stanleya Cloud „Narodowi polskiemu” – przeznaczona jest dla czytelników chcących poznać historię Polski i Europy, drugiej wojny światowej,  kulisy wielkiej polityki, walki Polaków o wolność w latach 1919-1989 oraz szczegóły zdrady, jakiej wobec Polski dopuścili się alianci.

Niesamowita lekcja historii podana w przystępny sposób.

„Sprawa honoru” to pasjonująca, błyskotliwie opowiedziana historia polskich pilotów myśliwskich, którzy przyczynili się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku, oraz zdumiewającej zdrady, jakiej dopuściły się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pod koniec drugiej wojny światowej.

Skupiając się na osobach pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303 Kościuszkowskiego, autorzy ukazali, jak ci młodzi Polacy, całym sercem pragnący wyzwolić swoją ojczyznę, weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych myśliwców drugiej wojny światowej. Czerpiąc z nieoficjalnego dziennika Dywizjonu 303 – wypełnionego osobistymi relacjami ze starć z nieprzyjacielem – oraz z listów, wywiadów, wspomnień, opowieści i fotografii, autorzy żywo i zajmująco opisali pilotów tej jednostki i ich walkę.

Śledzimy losy głównych bohaterów w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatyczną ewakuację z Polski do Francji, a po jej upadku do Wielkiej Brytanii, w której, początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF, odegrali kluczową rolę w bitwie o Anglię, a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich pojedynkach na śmierć i życie z niemieckimi messerschmittami podczas eskortowania alianckich wypraw bombowych przeszły do legendy. Dowiadujemy się też, co spotkało polskich pilotów po wojnie, gdy ich kraj oddano Związkowi Sowieckiemu.

Allegro: http://allegro.pl/listing.php/search?string=sprawa+honoru+dywizjon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *