Szymon Nowak – „Dziewczyny Wyklęte” (2015)

Szymon Nowak - "Dziewczyny Wyklęte"Książka Szymona Nowaka „Dziewczyny Wyklęte” to pierwsza taka książka o dziewczynach z antykomunistycznego podziemia – o tych bardzo znanych i niemal zupełnie zapomnianych. O tych, które nie zawahały się, by oddać krajowi swą młodość, a niejednokrotnie i życie. Szesnaście porywających opowieści o walce, dramatycznych wyborach, ucieczkach, upokorzeniach i więziennej wegetacji.

Inka, Marcysia, Perełka, Wanda, Jaga, Krystyna, Jasiek, Czesława, Irena, Blondynka, Lala, Danka, Sarenka, Dziuńka, Krysia, Siostra Izabela. Te z nich, które nadal żyją, przeżywają swe wspomnienia inaczej niż mężczyźni. Wciąż pamiętają, kto i gdzie został ranny, jakiego użyły środka odkażającego i czy wystarczyło bandaży.

Były piękne, młode. Kochały swoich chłopców, narzeczonych i mężówŻołnierzy Wyklętych. Trwały przy nich aż do końca. Kochały też Polskę. I o nią wraz z nimi walczyły . Często z bronią w ręku, ale także przenosząc meldunki, opatrując rany, organizując kryjówki i zaplecze. Prowadząc działalność konspiracyjną. A gdy stało się jasne, że chwilowo przegrali – służąc słowem otuchy, tym nielicznym, którzy przetrwali…

Książka bogato ilustrowana, zawiera niepublikowane wcześniej zdjęcia.

Patronat Honorowy objęła Fundacja Niepodległości

Książkę polecają: Program Pierwszy Polskiego Radia, TVP Historia, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ilość stron: 528

Data wydania: 25.02.2015

Wydawnictwo: Fronda

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=szymon+nowak+dziewczyny+wyklete