Ad Spectatores

Ad Spectatores – prywatny wrocławski teatr.

Pierwszy spektakl Ad Spectatores został wystawiony w marcu 1997 roku we Wrocławiu. jednak formalnie teatr zaczął działać od dnia 27 października 2000 roku. W zespole teatru występują głównie absolwenci  wydziałów aktorskich z Wrocławia, Krakowa i Łodzi, absolwenci wrocławskiej ASP, Politechniki oraz warszawskiej Akademii Teatralnej. Współpracę z teatrem podejmują również aktorzy z wrocławskich teatrów Współczesnego i Polskiego. Teatr utrzymywany jest w dużej mierze z dotacji gminy Wrocław, prywatnych sponsorów, fundacji i działalności statutowej.

Sama nazwa teatru pojawiła się dopiero w 2000 roku. Termin Ad Spectatores w wolnym tłumaczeniu oznacza „do widzów” Nazwa teatru określa kategorie teatru. W ralizacjach starają się zakłócić iluzję czwartej ściany, która stanowi klasyczne okno sceny. Akcja spektakli jest przenoszona pomiędzy widzów, którzy mają być przez nią osaczeni i przeszywani.

Teatr ma następujące sceny: scena w Browarze Mieszczańskim przy ul. Hubskiej, scena kameralna w podziemiach Dworca Głównego PKP,  oraz scena we wschodnim skrzydle tego samego dworca

« Powrót do Leksykonu