Baader Andreas

Andreas Baader (ur. 6 maja 1943 w Monachium, zm. 18 października 1977 w Stuttgarcie) – niemiecki terrorysta, jeden z przywódców skrajnie lewicowej organizacji terrorystycznej Frakcji Czerwonej Armii.

Jako nastolatek wyrzucany ze szkół średnich i nie uzyskawszy jakiegokolwiek wykształcenia trafił do Berlina, gdzie zaangażował się w demonstracje studenckie. Na skutek podpalenia (wraz ze swoją dziewczyną Gudrun Ensslin) galerii handlowej we Frankfurcie nad Menem został aresztowany. Wypuszczony na wolność po apelacji, trafił ponownie do więzienia, z którego został odbity przez Frakcję Czerwonej Armii, którego oddziałem dowodziła Ulrike Meinhof. Akcja ta dała początek oficjalnemu rozpoczęciu działalności terrorystycznej przez organizację. Przebywał następnie w Jordanii, gdzie szkolił się w arkanach walki terrorystycznej, ale został usunięty ponieważ nie chciał dostosować się do zasad islamu, który wyznawali miejscowi instruktorzy.

Zajmował się następnie w RFN działalnością kryminalną – napadał na banki, podkładał bomby i ścierał się zbrojnie z policją. Podjął się także ataku na wojska amerykańskie Piątego Korpusu US Army we Frankfurcie, jak i na siedzibę główną US Army na Europę (w Heidelbergu). W 1975 roku skazany na dożywocie i osadzony w więzieniu w Stammheim, gdzie nocą z 17 na 18 października 1977 roku został znaleziony w swojej celi martwy (podobnie, jak Jan-Carl Raspe i Gudrun Ensslin). Uznano, że Andreas Baader poniósł śmierć na skutek aktu samobójczego – strzelił sobie w głowę.

« Powrót do Leksykonu