Meinhof Ulrike

Ulrike Meinhof (ur. 7 października 1934 w Oldenburgu, zm. 9 maja 1976 w Stuttgarcie) – dziennikarka i współzałożycielka skrajnie lewicowej organizacji terrorystycznej Frakcja Czerwonej Armii.

Studiowała filozofię, pedagogikę, germanistykę oraz socjologię, aktywna działaczka Socjalistycznego Związku Studentów, rzeczniczka ruchu pacyfistycznego, publikowała felietony w pismach studenckich, lewicowych magazynów, jak i dzięki udziałowi w demonstracjach stała się swoistą ikoną niemieckiej lewicy. Zradykalizowała swoją postawę po zamachu na Rudiego Dutschke – dowodziła akcją odbicia Andreasa Baadera z więzienia, podkładała bomby, dokonywała napadów na banki, jest współodpowiedzialna śmierci czterech osób i za rany ponad 50 innych (na skutek zamachów).

Ścigana listem gończym ponad dwa lata, wpadła w ręce policji po zamachu Frakcji Czerwonej Armii na siedzibę US Army w RFN. Skazana finalnie na karę dożywocia za poczwórne morderstwo została znaleziona powieszona w swojej celi 9 maja 1976 roku. Niezależne opinie biegłych (w tym powołanych przez jej siostrę) uznały, że Ulrike Meinhof targnęła się skutecznie na własne życie.

« Powrót do Leksykonu