Michalak Antoni

Antoni Michalak – ur. 1899 lub 1902 w Kozłowie Szlacheckim, zm. 1975 w Kazimierzu Dolnym – malarz sztuki sakralnej, rysownik oraz portrecista.

W efekcie wybuchu I wojny światowej trafił z warszawskiego gimnazjum do sierocińca w Odessie, gdzie uczył się trzy lata rysunku pod mecenatem rosyjskich księżnych, Szczerbatowej i Dołgorukowej. Powrócił następnie do Polski i uczył się pod okiem Jana Kluzika i Miłosza Kotarbińskiego w Warszawie. Walczył podczas studiów w Wojnie polsko-sowieckiej. Po jej zakończeniu powrócił do nauki w Szkole Rysunkowej u Konrada Krzyżanowskiego, Tadeusza Pruszkowskiego oraz Miłosza Kotarbińskiego.

Dzięki stypendium udał się do Paryża, podróżował po Austrii oraz po Włoszech. W 1933 roku zamieszkał we Lwowie i uczył w szkole technicznej, przeniósł się rok przed wybuchem II wojny światowej do Kazimierza Dolnego. Po zakończeniu konfliktu restaurował zabytki we Wrocławiu, uczył także na lubelskim KUL-u. Specjalizował się w malarstwie sakralnym, w portretach i malowidłach ściennych, współzakładał Bractwo Św. Łukasza. Prezentował swoje prace w kraju, jak i poza jego granicami.

« Powrót do Leksykonu