Gramsci Antonio

Antonio Gramsci (ur. 23 stycznia 1891 w Ales, zm. 27 kwietnia 1937 w Rzymie) – włoski historyk, dziennikarz i polityk, filozof i teoretyk komunistyczny.

Członek Włoskiej Partii Socjalistycznej, gdzie był zagorzałym zwolennikiem Benita Mussoliniego, pracował w socjalistycznych gazetach, był aktywnym działaczem ruchu robotniczego. Współzakładał Włoską Partię Komunistyczną, postulował walkę z faszyzmem. Był posłem do włoskiego parlamentu, pracował nadal jako publicysta i działacz partyjny. Skazany przez reżim Benita Mussoliniego na 20 lat więzienia spędził w nim połowę kary, został zwolniony dzięki amnestii i zmarł tuż po wyjściu na wolność. Antonio Gramsci podczas odbywania kary prowadził intensywną pracę intelektualną, w wyniku której wypracował plan tzw. długiego marszu przez instytucje.

Ten marksistowski modus operandi na wprowadzenie do społeczeństwa zakamuflowanej ideologii komunistycznej został dopracowany przez Rudiego Dutschke i posłużył eurosocjalistom do objęcia ważnych funkcji kierowniczych w strukturach UE, a co za tym idzie de facto realizowanie polityki zgodnej z założeniami architektów myśli komunistycznej, Karola Marksa i Fryderyka Engelsa.

« Powrót do Leksykonu