George Soros

George Soros (właśc. György Schwartz), ur. 12 sierpnia 1930 w Budapeszcie, Amerykanin pochodzenia węgiersko-żydowskiego, fundator Open Society Foundations i wielu innych fundacji, w tym Fundacji im. Stefana Batorego (założona jeszcze w PRL, w 1988 roku). Inwestor giełdowy, który stał m.in. za atakiem spekulacyjnym na funta brytyjskiego i Bank Anglii w 1992 r. (brytyjskie ministerstwo skarbu określiło później straty na 3,4 mld funtów, Soros zarobił na całym procederze ponad miliard dolarów), a także na Dalekim Wschodzie w 1997 r. (np. w Tajlandii lokalna waluta straciła ponad 50 proc. wartości w stosunku do dolara; skutkiem kryzysu finansowego w Azji były nie tylko bankructwa firm, ale także strajki, które pociągnęły za sobą śmierć tysięcy osób).

Francuski sąd uznał George’a Sorosa za winnego przestępstwa finansowego przy nieudanym przejęciu francuskiego banku Société Générale w 1988 roku. Soros miał korzystać z poufnych informacji, by spekulować akcjami banku. W 2016 roku Fundusz MDIF, założony przez Sorosa, kupił pakiet akcji Agory wart ok. 13 mln dolarów.

Soros jest zwolennikiem koncepcji tzw. społeczeństwa otwartego, co w sferze faktów oznacza m.in. wspieranie zalewu Europy imigrantami. Jak podała Gazeta Wyborcza, to Fundacja Batorego sfinansowała założenie pierwszych w Polsce „gender studies”.

« Powrót do Leksykonu

Dodaj komentarz