Le Rond Henri

Henri Le Rond (ur. 9 października 1864 w Rouen, zm. 25 maja 1949 w Paryżu) – generał dywizji Sił Zbrojnych Francji, członek Komisji do Spraw Polskich na konferencji pokojowej w Paryżu, przewodniczący Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku (1920-22) w czasie plebiscytu i III powstania śląskiego, aż do podziału terytorium plebiscytowego pomiędzy Polskę a Niemcy.

Le Rond zajmował się szeroko pojętą taktyką pola bitwy i strategią, dowodził wojskami francuskimi na terenie Maroka, był oficerem wywiadu przy Ambasadzie Francji w Tokio. Walczył w I wojnie światowej, odniósł rany na polu bitwy, był także adiutantem Ferdinanda Focha i brał udział w przygotowaniach do Konferencji pokojowej w Paryżu. Był autorem zaprezentowanej w trakcie III Powstania śląskiego koncepcji granicy polsko-niemieckiej. Znał biegle wiele języków. Jako mediator starał się doprowadzić do kompromisu obie strony.

Przyczynił się finansowo do odnowy wzgórza wawelskiego. Przyjaźnił się z Władysławem Sikorskim i Ignacym Paderewskim. W trakcie II wojny światowej służył pod Phillipem Petainem, z którym się przyjaźnił.

« Powrót do Leksykonu