Mengele Josef

Josef Mengele – ur. 16 marca 1911 r. w Günzburgu, zm. 7 lutego 1979 r. w Bertiodze (Brazylia) niemiecki lekarz, doktor medycyny i antropologii, zbrodniarz wojenny, zwany Aniołem Śmierci. Wspólnie z kilkoma innymi lekarzami głosił on pogląd, że lekarze powinni niszczyć życie pozbawione wartości. Był jednym z autorów hitlerowskich ustaw dotyczących przymusowej sterylizacji, które weszły w życie w lipcu 1935 roku. Wstąpił do NSDAP w 1937 roku, a w rok później został przyjęty do SS. W czasie II wojny światowej brał udział w walkach m. in na froncie wschodnim.

24 maja 1943 roku otrzymał przeniesienie do obozu koncentracyjnego Auschwitz zastępując jednego z chorych lekarzy. Brał tam udział w selekcji ludzi na rampie kolejowej, decydując których wysłać na śmierć w komorze gazowej. Przeprowadzał także eksperymenty pseudomedyczne. Jego głównym celem było znalezienie sposobu na genetyczne warunkowanie cech aryjskich u dzieci i zwiększenie ilości ciąż mnogich. Stąd jego szczególne zainteresowanie bliźniętami, na których przeprowadzał wszystkie możliwe badania medyczne. Następnie dzieci były zabijane by porównać ich narządy wewnętrzne. Pracował także nad opracowaniem metody zmiany koloru oczu, interesowały go również różne anomalie biologiczne np. karłowatość.

Uciekł z Auschwitz na dziesięć dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej i zabrał ze sobą całą dokumentację badań nad bliźniętami i karłami, która później została najprawdopodobniej zniszczona. Szacuje się, że Mengele wykonał swoje zbrodnicze eksperymenty na ok. 1500 bliźniętach, z których przeżyło mniej niż 100. Po swojej ucieczce został schwytany i nierozpoznany znalazł się w obozie jenieckim pod Monachium. Uciekł do Argentyny, gdzie został namierzony przez Mossad, 1959 roku przeniósł się do Paragwaju, a w 1960 roku znalazł się w Brazylii. Nigdy nie stanął przed sądem. Pochowany został jako Wolfgang Gerhard.

« Powrót do Leksykonu