Malejczyk Konstanty

Konstanty Malejczyk – ur. 13 lutego 1943 r. w Mlęcinie, generał brygady LWP, szef WSI. Jego ojciec w 1944 roku wstąpił do PPR i MO, brał udział w walkach z Żołnierzami Wyklętymi. Od 1964 roku Konstanty Malejczyk służył w LWP, ukończył Wojskową Akademię Polityczną im. Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Od 1970 roku był oficerem wywiadu wojskowego PRL. Był szefem oddziału „Y” Zarządu II Sztabu Generalnego, zamieszanego m.in. w aferę FOZZ. W latach 1994–1996 był szefem WSI. Brał udział w tzw. obiedzie drawskim. Z ustaleń tygodnika Przegląd wynika, że był również nieoficjalnym doradcą Andrzeja Leppera.

W 2006 roku Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła Malejczykowi zarzuty w sprawie udziału WSI w nielegalnym handlu bronią. Sprawę umorzono po wieloletnim, tajnym procesie. Był wielokrotnie wymieniany w raporcie Komisji ds. weryfikacji WSI, w kontekście działania na szkodę państwa oraz osobistego prowadzenia agentury w mediach. „Korespondenci za granicą byli w określonych sytuacjach wykorzystywani przez WSI” – przyznał Malejczyk w TVN24 w 2006 roku.

Po zakończeniu kariery wojskowej Konstanty Malejczyk odnalazł się w biznesie, zasiadał m.in. w Radzie Nadzorczej firmy Pol-Aqua związanej z Ryszardem Krauze i budującej trzecią nitkę rurociągu Przyjaźń, transportującego rosyjską ropę naftową do rafinerii w Polsce i Niemczech.

« Powrót do Leksykonu