Mazurek Dąbrowskiego

Polskie pieśni patriotyczneMazurek Dąbrowskiego – polska pieśń patriotyczna z 1797 roku, od 26 lutego 1927 roku oficjalny hymn Polski. Pieśń została napisana przez Józefa Wybickiego jako „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”. Autor melodii nie jest znany, wiadomo tylko, że jest ona oparta na motywach ludowych. Została napisana w dniach 16-19 lipca 1797 roku we włoskim miasteczku Reggio nell’Emilia, dla uświetnienia uroczystości pożegnania odchodzących z Reggio polskich legionistów i tu została odśpiewana po raz pierwszy 20 lipca 1979 roku.

Od samego początku pieśń została przyjęta w Legionach entuzjastycznie i szybko stała się znana we wszystkich zaborach. Towarzyszyła Polakom we wszystkich bitwach kampanii napoleońskiej, a także w 1806 roku, kiedy to Dąbrowski w aurze zwycięzcy znalazł się w Wielkopolsce. Tekst „Mazurka Dąbrowskiego” był tłumaczony przez poetów solidaryzujących się z walczącą Polską i znany był w 17 językach. Pieśń stała się pierwowzorem wielu późniejszych hymnów m.in serbskiego.

Śpiewając „Mazurka Dąbrowskiego”, wiele osób przeinacza drugi wers i zamiast „kiedy my żyjemy” śpiewa „póki my żyjemy”. W oryginalnym tekście Wybickiego i obowiązującym tekście hymnu Polski jest forma „kiedy” i tylko ona jest poprawna.

Posłuchaj: „Mazurek Dąbrowskiego”

Zobacz więcej: Hymn Polski

« Powrót do Leksykonu