Olejnik Monika

Monika Olejnik – ur. 21 listopada 1956 r., polska dziennikarka radiowa, telewizyjna i prasowa. Absolwentka zootechniki i podyplomowego studium dziennikarstwa. Trafiła po wprowadzeniu stanu wojennego do Programu III Polskiego Radia, do zespołu, który tworzył Andrzej Turski w miejsce negatywnie zweryfikowanych i zwolnionych przez komisję weryfikującą dziennikarzy.

W dokumentach IPN zachowały się dokumenty bezpieki na temat Moniki Olejnik. Dokumentacja jej licznych wyjazdów zagranicznych znajduje się w aktach osobowych jej ojca, pułkownika służby bezpieczeństwa – Tadeusza Olejnika. Informował on swoich przełożonych o wyjazdach prywatnych i służbowych córki, a także syna i żony.

Monika Olejnik już w latach 80. stała się jedną z najbardziej rozpoznawanych dziennikarek. Pracowała w „Trójce” do 2000 roku, gdzie popularność przyniosły jej wywiady z politykami i postaciami życia publicznego w audycji „Salon polityczny Trójki”. W 2001 roku zaczęła pracę w Radiu ZET, w którym prowadzi rozmowy z politykami w audycji „Gość Radia ZET” i „Siódmy dzień tygodnia”. Od początku lat 90. związana z TVP, a także z TVN od jego powstania. Prowadzi program „Kropka nad i” na antenie TVN24. W Gazecie Wyborczej razem z Agnieszką Kublik przygotowuje wywiady z cyklu „Dwie na jednego”.

« Powrót do Leksykonu