Piotr Liroy-Marzec

Liroy, właśc. Piotr Krzysztof Liroy-Marzec (ur. 12 lipca 1971 w Busku-Zdroju jako Piotr Krzysztof Marzec) – polski raper, producent muzyczny, przedsiębiorca i polityk, poseł na Sejm VIII kadencji.

W 1995 roku ukazał się pierwszy singel sygnowany pseudonimem Liroy zatytułowany „Scyzoryk”, który okazał się dużym sukcesem. W 2005 roku wydał płytę „Alboom”, której sprzedarz przekroczyłą 500 tys. egzemplarzy i tym samym osiągnął największy sukces komercyjny w historii polskiego hip-hopu. Miesiąc po premierze wydawnictwo uzyskało status złotej płyty. Kilkukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk.

Angażuje się w różnego rodzaju akcje związane z legalizacją marihuany. W 2011 związał się z Ruchem Palikota, a następnie z Ruchem Kukiz’15. W wyborach parlamentarnych 2015 uzyskał z ramienia tej partii mandat poselski. Został członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, a także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. marihuany medycznej. W 2016 roku opuścił stowarzyszenie Kukiz’15, ale pozostał w klubie parlamentarnym Kukiz’15.

« Powrót do Leksykonu