Ligoń Stanisław

Stanisław Ligoń – ur. 27 lipca 1879 w Królewskiej Hucie, zm. 17 marca 1954 w Katowicach – polski pisarz, malarz, ilustrator, działacz kulturalny i narodowy, reżyser, aktor. Studia malarskie podjął w Berlinie, gdzie aktywnie działał wśród Polonii, powrócił następnie na Górny Śląsk i pracował jako malarz i ilustrator, interesował się teatrem, reżyserował, występował jako aktor i tworzył dekoracje. Od 1911 roku studiował na ASP w Krakowie pod okiem m.in. Jacka Malczewskiego oraz Józefa Mehoffera.

W 1917 roku został siłą wcielony do niemieckiego wojska. Po I wojnie światowej powrócił do pracy artystycznej, pracował w Wydziale Prasowym Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Był także nauczycielem rysunku w Katowicach i scenografem Teatru w Katowicach, organizował bibliotekę teatralną. Ligoń prowadził także audycje radiowe, do czasu wybuchu II wojny światowej był dyrektorem rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach, krytykował w humorystyczny sposób propagandę III Rzeszy. Był także posłem V kadencji parlamentu II RP.

Podczas wojny obronnej 1939 r. przedostał się poprzez kilka krajów do Palestyny i zamieszkał w Jerozolimie – pracował artystycznie, malował, pisał, był członkiem delegatury Rządu RP na uchodźstwie, prowadził także audycje radiowe. Po zakończeniu II wojny światowej powrócił do kraju i pracował w katowickim radiu.

« Powrót do Leksykonu