Paradowska Janina

Janina ParadowskaJanina Paradowska – ur. 2 maja 1942 r. w Krakowie, polska dziennikarka, publicystka polityczna m.in. tygodnika Polityka, radia TOK FM i Superstacji. Znana przeciwniczka lustracji, zafascynowana służbami specjalnymi PRL, słynąca ze swojej niechęci do prawicy.

Ukończyła Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę dziennikarską rozpoczęła w 1967 roku w „Kurierze Polskim”. Należała do PZPR, legitymację złożyła jednak gdy wybuchł stan wojenny.

Na początku lat 80. była m.in. szefową struktur NSZZ Solidarność w należącym do Stronnictwa Demokratycznego Wydawnictwie „Epoka”. W ramach akcji weryfikacyjnej dziennikarzy, została zwolniona z „Kuriera Polskiego”. Po kilku miesiącach przywrócono ją do pracy. Jak sama Janina Paradowska przyznała, decyzja ta została podjęta z zewnątrz, przez SB. Jej pierwszy mąż, Tadeusz Stępień, był zarejestrowany jako TW „Weteran”, pracował również w „Kurierze Polskim”.

W 1982 roku rozpoczęła pracę w „Życiu Warszawy”, gdzie była m.in. kierownikiem działu politycznego i pracowała w dziale kulturalno-oświatowym. Z ramienia tej redakcji brała udział w relacjonowaniu prac stolika młodzieżowego Okrągłego Stołu. Od 1991 roku została zatrudniona w tygodniku Polityka. Tuż po wybuchu afery Rywina przeprowadziła wywiad z Leszkiem Millerem. Zapytała go o kwestie związane z tą sprawą, później tę część wywiadu usunęła. Jak zeznała przed komisją śledczą, zrobiła to po interwencji redaktora naczelnego „Gazety WyborczejAdama Michnika.

Współpracowała także z TVP, gdzie od maja 1993 do czerwca 1994 roku prowadziła program publicystyczny „Gorąca Linia”. W 1997 roku została zaproszona przez komendanta głównego policji Marka Papałę do Rady Konsultacyjnej. Rada miała na celu „intelektualne wsparcie policji”. Zaproszenie jej do tej rady wiązano z faktem, że była w tym okresie żoną Jerzego Zimowskiego, wiceministra spraw wewnętrznych. W 2008 roku na antenie Superstacji zaczęła prowadzić program „Puszka Paradowskiej”, została także publicystką radia Tok FM i prowadzącą zajęcia na studiach dziennikarskich Collegium Civitas.

Dodaj komentarz