www.ruchnarodowy.org

[Uwaga: Tekst pochodzi z roku 2014,
w czerwcu 2015 roku ruszyła strona RuchNarodowy.net]

Pod adresem www.ruchnarodowy.org funkcjonuje fałszywa strona przedstawiająca się jako witryna Ruchu Narodowego.

W sekcji „Wybitni działacze” na pierwszym miejscu znajdziemy tam sylwetkę Janusza Korwina-Mikke. Możliwe więc, że to jego sprawka. Nie jest to jednak pewne: może stronę zrobiła np. Antifa lub inna wroga organizacja, wstawiając tam Korwina dla zmylenia? Niezależnie od tego, sprawa jest poważna. Dlaczego?

1. Fałszywa strona zajmuje pierwsze miejsce w Google na hasło „ruch narodowy”: http://www.google.pl/search?q=ruch+narodowy

2. Ruch Narodowynie ma własnej witryny. Miał ją (www.ruchnarodowy.net), ale od listopada 2013 (po ataku hakerskim) wciąż jej brak (zamiast strony jest przekierowanie na facebook: stan na 12 listopada 2014 r.), w związku z czym jeszcze bardziej uwiarygadnia to fałszywą stronę .org.

3. Strona ruchnarodowy.org zbiera dane sympatyków Ruchu Narodowego: zachęca do kontaktu e-mail chętnych do współpracy, namawia do zadawania pytań itd., zatem ma dodatkowe możliwości bezpośredniej manipulacji.

4. Poza wstawieniem Korwina strona wygląda wiarygodnie. Prezentuje prawdziwe wiadomości, linkuje do oryginalnych materiałów Ruchu Narodowego, cytuje prawdziwą Deklarację Ideową RN itd. A zatem jest to inicjatywa profesjonalna, więc groźna.

5. Obecnie komentarzy nie widać, ale kiedy jeszcze były (moderowane!) było ich po kilkadziesiąt pod danym tekstem i trwała tam normalna dyskusja na temat Ruchu Narodowego. A zatem odwiedzający wierzą, że to prawdziwa strona RN.

6. Wierzy w to również wielu właścicieli stron internetowych, którzy zamieszczają u siebie linki do fałszywki sądząc, że reklamują RN!

7. Strona ruchnarodowy.org to pomysł złożony. Utworzono nawet fałszywą stronę Marszu Niepodległości (www.marszniepodleglosci.org, gdy prawdziwa to www.marszniepodleglosci.pl), gdzie prosi się o wsparcie finansowe (podany jest numer konta 93 1060 0076 0000 3310 0019 1008 należący do Polskiej Akcji Humanitarnej). A zatem nie chodzi tylko o zmylenie, manipulację, dezinformację, ale realne są również wymierne straty finansowe

Wpisując w google „marsz niepodległości” (http://www.google.pl/search?q=marsz+niepodległości) widzimy pod wynikami informację, że z wyników wyszukiwania usunięto dwa wyniki. Chodzi o fałszywą stronę marszniepodleglosci.org. Jak można wyczytać pod adresem http://www.chillingeffects.org/notice.cgi?sID=1230747 zażalenie złożył prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. I zadziałało. Było tu, jak się domyślamy, stosunkowo łatwo, gdyż Marsz Niepodległości to formalna organizacja (stowarzyszenie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym) i miał kto złożyć skargę (a przecież nie dość, że witryna .org udawała inną organizację, to jeszcze narażała ją na straty).

W przypadku Ruchu Narodowego (i fałszywej strony ruchnarodowy.org) jest zapewne trudniej, gdyż RN nie jest rejestrowaną organizacją, lecz nieformalnym związkiem różnych inicjatyw, grup i stowarzyszeń. Nie ma więc formalnego poszkodowanego. Nie znaczy to jednak, że nie można nic zrobić. A co można?

1. Czym prędzej uruchomić stronę Ruchu Narodowego*.

2. Po jej uruchomieniu zamieścić linki do niej na własnej stronie czy blogu (lub stronie znajomego, to już może zrobić bardzo wielu z nas), żeby to strona ruchnarodowy.net była bardziej popularna dla google niż fałszywka (uwaga: wklejanie linków na profilach społecznościowych nie daje tego efektu).

3. Zgłaszać stronę ruchnarodowy.org jako oszustwo (każda przeglądarka daje taką możliwość), np. w Firefox zakładka Pomoc oraz odnośnik „Zgłoś oszustwo internetowe”.

Powodzenia!

* to oczywiście zadanie dla osób decyzyjnych Ruchu Narodowego. Warto wiedzieć, że prostą stronę z postulatami, kontaktem i np. odnośnikami do FB (gdzie prezentowane są aktualności), można zamieścić w kwadrans. Niestety, liderzy Ruchu Narodowego nie uporali się z tym problemem przez 12 miesięcy. Być może przez brak czasu, a być może przez jakiś wewnętrzny sabotaż. Tak czy inaczej przypominamy o tej ważnej, niezałatwionej sprawie. A jeśli ktoś sądzi, że nie jest to ważna sprawa, polecamy wypowiedź Roberta Winnickiego z 11 listopada 2014 r.:

Na jaką stronę zaproszono widzów? Jaką witrynę odnajdą osoby zainteresowane po wpisaniu w Google hasła „Ruch Narodowy”?

PS Kilkukrotnie zgłaszaliśmy liderom RN opisany problem. W razie potrzeby deklarujemy pomoc w utworzeniu witryny. Kontakt pod adresem redakcja@bliskopolski.pl.

A jeśli ktoś myśli, że posiadanie strony narodowcy.net, narodowcy2014.pl czy innych „pokrewnych” adresów załatwia sprawę, wystarczy, aby poczytał, to łatwe dzięki google, komentarze wielu osób, którzy stronę .ORG uważają za prawdziwą i adres przesyłają dalej. Przykład z 17 listopada 2014 r.:

 Dodano 31 stycznia 2015 r.: można udawać, że problemu nie ma, ale on powraca:

Codziennie wprowadzani są w błąd dziennikarze, którzy powielają treści z fałszywej strony, codziennie wprowadzani są w błąd sympatycy i ludzie szukający informacji o Ruchu Narodowym, a prawdziwej strony jak nie było tak nie ma.

Aktualizacja: w czerwcu 2015 roku witryna ruchnarodowy.net została uruchomiona. Brawo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *