Świerki Dolne

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Świerki Dolne to przysiółek wsi Świerki, położony w województwie dolnośląskim. Miejscowość rozwinęła się po 1880 roku, po przeprowadzeniu linii kolejowej z Kłodzka do Wałbrzycha i wybudowaniu tu stacji. Obecnie jest to linia kolejowa nr 286, znana jako najbardziej malownicza trasa kolejowa w Polsce.

Wieża widokowa na Górze Włodzickiej.

W pobliżu stacji znajduje się tunel kolejowy pod Świerkową Kopą. Tak naprawdę są to dwa tunele zbudowane równolegle, z których używany jest tylko jeden. Pierwszy wydrążono w latach 1876-1879, drugi w latach 1909-1911. Pierwszy z nich ma długość 1171 m, drugi tunel 1168 m.

Świerki położone są u podnóża Góry Włodzickiej, najwyższego szczytu Wzgórz Włodzickich, o wysokości 757 m n.p.m. Na szczycie znajduje się odbudowana przez Gminę Nowa Ruda wieża widokowa, oficjalnie otwarta 19 października 2018 roku.

Taras widokowy mieści się na wysokości 15 m i można z niego podziwiać Sudety, a zwłaszcza Góry Sowie. Na zboczu góry znajdują się też pozostałości obiektów do załadunku i transportu kamienia z pobliskiego kamieniołomu.