Województwo dolnośląskie

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Województwo dolnośląskie położone jest na południowym zachodzie Polski. Największymi miastami są: Wrocław, Wałbrzych, Legnica i Jelenia Góra. Najwyższym punktem województwa dolnośląskiego jest wierzchołek Śnieżki. Dolnośląskie jest pełne atrakcji turystycznych, to nie tylko zabytki, ale także wspaniała przyroda oraz pełne tajemnic i legend miejsca. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy zamków i pałaców, pasjonaci historii, wędrówek po górach, ale także rodziny z dziećmi.

Stolicą województwa dolnośląskiego jest Wrocław. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, zostało po raz pierwszy rozpoznane w X wieku jako Vratislavia przez znajdującą się tam warownię księcia czeskiego Wratislava I.

Drugim co do wielkości miastem województwa dolnośląskiego jest Wałbrzych, miasto które kojarzymy głównie z kopalniami i przemysłem. Tymczasem jest to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, położone malowniczo w kotlinie i otoczone lasami. Wałbrzych pełen jest tajemnic, podobno tutaj ukryty jest „Złoty Pociąg”. Warto też zwiedzić trzeci największy zamek na terenie Polski – Zamek Książ.

Dolny Śląsk, to też część tzw. Ziem Odzyskanych, będących częścią państwa polskiego lub z nim związane od X wieku. Jednak od XII wieku do III rozbioru Polski trwał proces stopniowego odrywania od polskiego terytorium. Po II wojnie światowej, w wyniku konferencji wielkiej tróki, zostały Polsce przyznane w zamian za utratę wschodnich terenów. Bardzo często armia sowiecka wykorzystywała pozostawioną przez Niemców infrastrukturę na swoje garnizony. Takim przykładem jest tu Legnica, która nazywana była „Małą Moskwą”, ze względu na zajmujący znaczną część miasta Sztab Główny Grupy Północ armii sowieckiej.

Region ten zapisał się też w historii II wojny światowej. To w Górach Sowich znajdują się sztolnie kompleksu Riese, tutaj też znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny Groß-Rosen. Na Dolnym Śląsku nakręcono trylogię polskich komedii: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”. W Lubomierzu znajduje się Muzeum Kargula i Pawlaka. Dla miłośników wypraw górskich oraz narciarstwa są Karkonosze i Sudety, a świetną bazę noclegową stanowią takie miejscowości jak Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój czy Karpacz.

 

[ Bielawa ] [ Bogatynia ] [ Bolesławiec ] [ Cieplice Śląskie-Zdrój ] [ Gryfów Śląski ] [ Głuszyca ] [ Jawor ]
[ Jedlina – Zdrój ] [ Jelenia Góra ] [ Karpacz ] [ Karpniki ] [ Kletno ] [ Kowary ] [ Krzeszów ] [ Kłodzko ]
[ Legnica ] [ Lubań ] [ Lubomierz ] [ Ludwikowice Kłodzkie ] [ Lwówek Śląski ]
[ Nowa Ruda ] [ Oleśnica ] [ Piechhowice ] [ Pławna Dolna ] [ Świdnica ]
[ Świeradów-Zdrój ] [ Świerki Dolne ] [ Szczwno-Zdrój ] [ Szklarska Poręba ]
[ Trzebnica ] [ Twierdza Srebrna Góra ] [ Wambierzyce ]
[ Wałbrzych ] [ Wrocław ] [ Złotoryja ]

[ Zamek Chojnik ] [ Zamek Czocha ] [ Zamek Książ ] [ Zamek Książęcy w Oleśnicy ]

[ Góry Izerskie ] [ Góry Sowie ] [ Góry Wałbrzyskie ] [ Karkonosze ] [ Sudety ]