Komiks „Kosy Wojny” (2013)

Komiks "Kosy Wojny"„Kosy  Wojny” to multimedialny komiks opowiadający historię Powstania styczniowego. Dofinansowany został ze środków Muzeum Historii Polski w ramach projektu Patriotyzm Jutra 2013. Jest to komiks opublikowany na stronie internetowej, oprócz fabuły toczącej się w okresie Powstania styczniowego, na stronie znajduje się też baza wiedzy o Powstaniu. Odkrywanie wiedzy odbywa się w trakcie czytania komiksu. Odbiorca nie tylko poznaje losy głównego bohatera, ale również historię Polski.

Fabuła opowiada o losach Damazego Turno młodego birbanta, ambiwalentnie nastawionego do historycznej zawieruchy. Momentem przełomowym w życiu bohatera jest ucieczka przed karcerem i przypadkowe wstąpienie w powstańcze szeregi. Damazy, z początku sceptyczny, poznaje Ducha Narodu, piękno heroicznej walki swoich przełożonych i odnajduje się w nowych realiach. Staje się waleczny, dojrzały, mądry.

Twórcami komiksu są ludzie z krakowskiego studia projektowego „Hmmm Studio”. Są to: Marcin Wierzchowski, odpowiedzialny za część graficzną i projektową, Michał Róg, animator i dźwiękowiec, czuwający nad tym, by tempo akcji było naprawdę wartkie, Hieronim Szczur, który stworzył postać Damazego Turno i tchnął w niego życie. Nad wszystkim czuwa prezes Fundacji Gdzie, Weronika Wierzchowska. Poza tym, w projekcie nie zabrakło wysoko wykwalifikowanych wolontariuszy: Artur Wołoch – reżyser, Paweł Śmiałek – pisarz, Agnieszka Więckowska – project manager, Katarzyna Wójtowicz – malarka, Maja Wierzchowska – projektantka graficzna oraz Michał Wanio – aktor.

Komiks dostępny jest pod adresem: www.kosywojny.pl