Wacław Holewiński – „Lament nad Babilonem” (2013)

Wcaław Holewiński - "Lament nad Babilonem"„Lament nad Babilonem” to ekscytująca powieść o losach płk. Tadeusza Danilewicza, legendarnego Żołnierza Wyklętego przez długie lata wykreślanego z kart naszej historii, wybitnego żołnierza i dowódcy, szefa sztabu NSZ-AK i Komendanta Głównego NZW. Ujęte w retrospektywnej narracji wątki powieści splatają się w niezwykły sposób, ukazując obraz człowieka, dla którego słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie były tylko hasłem na sztandarach, lecz stanowiły obowiązek do wykonania.

Książka zawiera dodatek dokumentalny – nigdzie dotychczas niepublikowane fotografie pochodzące z archiwum rodziny płk. Tadeusza Danilewicza oraz jego szczegółowy życiorys, napisany przez wnuczkę, panią Marię Panenkę-Mazur.

Książkę poleca m.in. historyk Leszek Żebrowski:

Powieść o płk. Tadeuszu Danilewiczu ps. „Doman”, „Kossak”, „Kuba” polecam podwójnie. Po pierwsze, to jeden z najważniejszych oficerów polskiej konspiracji niepodległościowej 1939-1945. Był m.in. szefem sztabu NSZ-AK i Komendantem Głównym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Nikt tak precyzyjnie a jednocześnie lakonicznie nie wyłożył w jednym z rozkazów NZW istoty dalszej walki o niepodległość Polski, jak on.

Po drugie, to fascynująca osobowość, człowiek niezwykle skromny, którego losy jak w soczewce skupiły wszystko to, co przechodzili Polacy od 1918 r. do ponownej utraty wolności po II wojnie światowej. Dziś, gdy Żołnierze Wyklęci wracają do nas w pełnej chwale, Autor może być dumny, że tak bardzo się do tego przyczynił, fascynująco opowiadając nam o jednym z nich.”

Ilość stron: 330

Data wydania: 05.04.2013

Wydawnictwo: ARWIL

Kup książkę: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=waclaw+holewinski+lament+nad+babilonem