Maksymiuk Janusz

Janusz Maksymiuk – ur. 19 stycznia 1947 r. w Janówce, polski polityk, przedsiębiorca, inżynier rolnik, działacz związkowy, poseł na Sejm. W latach 1975-1990 należał do PZPR, od 1965 do 1980 pracował w państwowym rolnictwie. W 1980 roku został kierownikiem PGR w Karpaczu, a następnie dyrektorem Kombinatu Rolniczego w Oleśnicy. Uczestniczył po tzw. stronie rządowej w obradach Okrągłego Stołu w podzespole do spraw rolnictwa. W latach 1994–1995 zasiadał w radzie Fundacji Pro Civili. Był posłem z ramienia koalicji PSL-Sojusz Programowy, SLD oraz Samoobrony.

Został doradcą przewodniczącego Samoobrony Andrzeja Leppera oraz dyrektorem biura krajowego partii w Warszawie. We wrześniu 2006 roku odegrał podstawową rolę w tzw. aferze taśmowej. Z jego inicjatywy dziennikarze programu „Teraz my!” skontaktowali się posłanką Renatą Beger, która wzięła udział w prowokacji przy użyciu ukrytej kamery.

Swój udział miał też w aferze gruntowej, ostrzegł Piotra Rybę przed planowaną prowokacją CBA. Miał wiele problemów z prawem został m.in. skazany za sfałszowanie dokumentów. W 2008 roku skierowano przeciwko niemu akt oskarżenia o ukrywanie majątku w kwocie ok. 5,5 mln zł, zatajanie przed wierzycielami sprzedaży gruntów oraz składanie fałszywych zeznań w postępowaniu sądowym. Został też w 2009 roku uznany przez sąd tzw. kłamcą lustracyjnym.

« Powrót do Leksykonu