Szczepański Maciej

Maciej Szczepański, ps. „Krwawy Maciek” – ur. 7 lipca 1928 r. w Sosnowcu, polski publicysta i dziennikarz, działacz PZPR. Po studiach z nauk społecznych został dziennikarzem. W latach 1966–1972 był redaktorem naczelnym „Trybuny Robotniczej”, która pod jego kierownictwem stała się wielkonakładowym dziennikiem o znaczeniu ogólnopolskim. Od października 1972 do sierpnia 1980 roku był przewodniczącym Radiokomitetu, rozbudował znacznie bazę Telewizji Polskiej. Nazywano go „Krwawym Maćkiem”, ponieważ rządził Telewizją w sposób despotyczny.

Był postacią kontrowersyjną, konsekwentnie realizował politykę propagandy sukcesu Edwarda Gierka, której był współtwórcą. Głośnym echem odbiło się odsunięcie Joanny Rostockiej od prowadzenia „Wielkiej gry”, ponieważ podczas programu rzekomo miała na szyi zawieszony krzyżyk. Podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, zasłynął poleceniem „kamera na klechę”, aby nie pokazywać tłumów gromadzących się na spotkaniach z Janem Pawłem II.

Za przyjęcie w latach 70. łapówek w wysokości 1,5 mln zł oraz zabór mienia Radiokomitetu na sumę ok. 3,5 mln zł w roku 1981 został postawiony przed sądem i, po dwuletnim procesie, skazany na osiem lat więzienia. Zwolniony został po czterech latach.

« Powrót do Leksykonu