Przybylski Marcin

Marcin Jerzy Przybylski (ur. 1 lipca 1975 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, doktor habilitowany sztuk teatralnych o specjalności gra aktorska. Wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej.

Studiował na Wydziale Aktorskim w warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie w 2011 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Był stypendystą Ministra Kultury w roku akademickim 1997–1998.

W latach 1998–2003 był aktorem warszawskiego Teatru Współczesnego. Od 2003 związany z Teatrem Narodowym.

Jeszcze w czasie studiów został laureatem 27. Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA 1997 w Świnoujściu. Za rolę Jęzorego w przedstawieniu dyplomowym Witkacego „W małym dworku” w reżyserii Jana Englerta odebrał nagrodę przewodniczącego ZASP na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych ’98 w Łodzi. W 2001 roku zdobył wiele nagród podczas XXII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu: I nagrodę w konkursie aktorskiej interpretacji piosenki, nagrodę Ewy Demarczyk, nagrodę dziennikarzy, statuetkę Ucho Patrona i nagrodę „Andrzej 2001”. W tym samym roku został także laureatem Nagrody Publiczności V Elbląskich Nocy Teatru i Poezji.

 W 2007 został uhonorowany nagrodą za rolę Fettesa w słuchowisku Hiena cmentarna na VII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. Na III Ogólnopolskim Konkursie na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej otrzymał zespołową nagrodę aktorską za przedstawienie „Spacerowicz” (2008) Studia Teatralnego Koło w Warszawie.

« Powrót do Leksykonu