Brus Włodzimierz

Włodzimierz Brus – ur. 23 sierpnia 1921 w Płocku, zm. 31 sierpnia 2007 w Oksfordzie, pochodził z rodziny żydowskiej, jego prawdziwe nazwisko brzmi Beniamin Zylberberg. Stalinowski ekonomista, potem rewizjonista, politruk LWP, wykładowca Oksfordu. Jego żoną była Helena Wolińska.

W 1944 roku wszedł w skład armii Berlinga, w której służył jako oficer polityczny. Następnie był oficerem Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego Wojska Polskiego. Był autorem propagandowych broszur, m.in. „Urojenia i rzeczywistość. Prawda o ZSRR” i „Polska 1918–1926”, wychwalających sowiecką demokrację i gospodarkę i określających przedwojenne władze polskie jako „bezwzględną faszystowską dyktaturę sanacji”. Z LWP odszedł w 1947 roku. Od 1945 do 1948 roku należał do PZPR, którą opuścił w 1968 roku. W atmosferze antysemickiej nagonki, będącej następstwem wydarzeń marcowych (Marzec 68), zmuszony do emigracji w 1968 roku.

Wykładał na uniwersytetach w Europie Zachodniej, gdzie zajmował się analizą gospodarki socjalistycznej. Od lat 70. wspierał opozycję demokratyczną w Polsce, jednocześnie podjął tajną współpracę ze wschodnio niemiecką służbą bezpieczeństwa Stasi jako tajny współpracownik „Fakir”.

« Powrót do Leksykonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *