Minkiewicz Lucjan

Lucjan Minkiewicz ps. „Wiktor” – ur. 13 lub 30 grudnia 1918 r. w miejscowości Szunia w ZSRS, zm. 8 lutego 1951 r. w Warszawie, żołnierz ZWZ-AK na Wileńszczyźnie, dowódca 6 Brygady Wileńskiej w okresie powojennym. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. W październiku 1939 roku powrócił do Wilna, gdzie zaangażował się w działalność konspiracyjną. Został członkiem ZWZ. Brał udział w operacjiOstra Brama”. Po podstępnym rozbrojeniu żołnierzy AK przez Sowietów udało mu się wycofać do Puszczy Rudnickiej, gdzie podjął wraz z resztą oddziału dalszą walkę. W sierpniu 1944 roku przeszedł w białostockie, gdzie nawiązał kontakt z mjr. Zygmuntem Szendzielarzem ps. „Łupaszko”, który odbudowywał 5 Brygadę Wileńską do walki z komunistami.

Po demobilizacji 5 Brygady Wileńskiej 4 października 1945 roku na własną prośbę pozostał w terenie i dowodził oddziałem partyzanckim. W lutym 1946 roku jego szwadron otrzymał nazwę 6 Wileńskiej Brygady, kontynuującej tradycję 6 Wileńskiej Brygady AK i podległej w dalszym ciągu mjr. Zygmuntowi SzendzielarzowiŁupaszce” oraz Komendzie Okręgu Wileńskiego AK. Przeprowadził wiele akcji zbrojnych i likwidacyjnych przeciwko oddziałom pacyfikacyjnymi NKWD, UB, MO, KBW. został ze względu na stan zdrowia został urlopowany przez mjr. Zygmunta Szendzielarza i przekazał dowództwo swojemu zastępcy por. Władysławowi Łukasiukowi „Młotowi”, który kontynuował walkę na Podlasiu. 30 czerwca lub 1 lipca 1948 roku Lucjan Minkiewicz i jego ciężarna żona zostali aresztowani przez funkcjonariuszy Wydziału III WUBP w Krakowie.

Minkiewicz został osadzony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. W więzieniu urodziła się jego córka Ewa. Syn Lucjana Minkiewicza został osadzony w domu dziecka. Po brutalnym śledztwie, w procesie grupowym. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na ośmiokrotną karę śmierci pod zarzutem dokonania „gwałtownych zamachów” na funkcjonariuszy sowieckiej i polskiej bezpieki, prowadzenia działalności wywiadowczej na rzecz obcego państwa oraz współpracy z Niemcami w okresie okupacji. 8 lutego 1951 roku o godz. 19:55 Lucjan Minkiewicz został zastrzelony przez st. sierż. Aleksandra Dreja w piwnicach więzienia mokotowskiego w Warszawie.

Dodaj komentarz