Kraśko Piotr

Piotr KraśkoPiotr Kraśko – ur. 11 lipca 1971 r. w Warszawie, prezenter i dziennikarz telewizyjny. Z wykształcenia jest teatrologiem, ukończył studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jest wnukiem Wincentego Kraśki, prominentnego działacza komunistycznego. Wincenty Kraśko był członkiem PZPR od 1948 roku i m.in. był kierownikiem Wydziału Kultury KC PZPR, kierował partyjnymi pismami, a także pełnił funkcję wicepremiera w piątym rządzie Józefa Cyrankiewicza.

Natomiast ojciec Piotra KraśkiTadeusz Kraśko w czasach PRL pracował dla Telewizji Polskiej, m.in. jako zastępca redaktora naczelnego Redakcji Publicystyki Kulturalnej TVP1, szef Redakcji Reportażu i Filmu Dokumentalnego TVP2. W 2011 roku startował w wyborach parlamentarnych z listy SLD. Drugą żoną Tadeusza Kraśki była Nina Terentiew.

Piotr Kraśko pracował w telewizji od czasów PRL, jako prezenter programu dla dzieci i młodzieży 5-10-15, a później był spikerem TVP1. Kariera Piotra Kraśki potoczyła się szybko. Prowadził magazyn interwencyjny „Na żywo”, a także program „Oblicza mediów” poświęcony środkom masowego przekazu. Następnie został korespondentem TVP w Rzymie, a w 2005 roku przeniesiono go do Waszyngtonu. Po powrocie do Polski prowadził program publicystyczny „Rozmowa Jedynki”, a od 2008 roku został gospodarzem głównego wydania „Wiadomości” i prowadzącym w programie „Dziś wieczorem” nadawanym w TVP Info po głównym wydaniu „Wiadomości”.

Prowadził też relacje na żywo z takich wydarzeń jak: pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, zamachy bombowe w Londynie czy katastrofalne tsunami w Azji w 2004 roku. Był także w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku i relacjonował wydarzenia tuż po katastrofie smoleńskiej. W wywiadzie udzielonym do książki Teresy Torańskiej „Smoleńsk”, Wiktor Bater (korespondent telewizji Polsat) ujawnił, że ekipa Piotra Kraśki wykupiła po katastrofie smoleńskiej znicze, a następnie w relacji „Wiadomości” poinformowano  jakoby to Rosjanie oddali hołd ofiarom.

„Wieczorem telewizyjne „Wiadomości' odstawiły spektakl światło-dźwięk, zapalając pod murem lotniska setki zniczy wykupionych przez kilkudziesięcioosobową ekipę TVP w całym Smoleńsku i okolicach. Że to niby światełka zapalane przez współczujących mieszkańców miast. To było żenujące. A ludzie rzeczywiście przychodzili na miejsce katastrofy, tylko tam, gdzie my staliśmy, nie mieli wstępu. I zniczy nie palili bo te wykupiła wcześniej ekipa Piotra Kraśki.”

Od czerwca 2015 roku Piotr Kraśko prowadzi środowe poranki w TOK FM.

Dodaj komentarz