Gintrowski Przemysław

Przemysław GintrowskiPrzemysław Gintrowski – (ur. 21 grudnia 1951 w Stargardzie Szczecińskim, zm. 20 października 2012 w Warszawie) polski bard, kompozytor i muzyk. Z wykształcenia był inżynierem, ukończył Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W młodości jako harcerz I Warszawskiej Drużyny Harcerskiej zwanej „Czarną Jedynką” uczył się piosenek antyreżimowych – od początku był nastawiony zdecydowanie przeciwko ustrojowi wówczas panującemu. Był współorganizatorem Harcerskiej Rozgłośni Muzycznej w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Rejtana.

Wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzył trio. Przygotowali program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka programu, oparta na utworze katalońskiego barda Lluisa Llacha – stała się nieformalnym hymnemSolidarności” i symbolem walki z reżimem. Trio rozpadło się w 1981 roku, gdy Jacek Kaczmarski po wprowadzeniu stanu wojennego pozostał na emigracji. Gintrowski pracował jako kompozytor muzyki filmowej – przez następne dziesięć lat stworzył muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i seriali (m.in. do serialu „Zmiennicy”). Koncertował poza oficjalnymi scenami, a studyjne nagrania jego piosenek funkcjonowały w drugim obiegu.

W latach 1991 – 1993 po powrocie Jacka Kaczmarskiego do Polski, nagrał wraz z Kaczmarskim i Łapińskim jeszcze dwa programy „Mury w Muzeum Raju” i „Wojna postu z karnawałem”. Późniejsza współpraca artystów była już incydentalna. Gintrowski był też wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej. Artysta zmarł po długiej i ciężkiej chorobie, pochowany jest w rodzinnym grobie na cmentarzu w Wilanowie.

Zobacz również: Przemysław Gintrowski – muzyka.

Dodaj komentarz