Góry Wałbrzyskie

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Góry w Polsce

[ Góry Izerskie ] [ Góry Sowie ] [ Góry Wałbrzyskie ]

[ Karkonosze ] [ Sudety ]

 

Góry Wałbrzyskie położone są w Sudetach Środkowych, ich najwyższym szczytem jest Borowa o wysokości 853m n.p.m. Inne szczyty położone w tym paśmie to: Chełmiec – 850m n.p.m, Trójgrab o trzech wierzchołkach – 778, 757 i 738m n.p.m oraz Kozioł – 774m n.p.m., Wołowiec – 776m n.p.m., Mały Wołowiec – 720m n.p.m.

Głównym miastem w okolicy Gór Wałbrzyskich jest Wałbrzych. Więcej o tym mieście tutaj.

Góry Wałbrzyskie, mimo, że nie należą do wysokich jednak ich szczyty są strome i dość wymagające. Od Dworca Kolejowego w Wałbrzychu rozpoczynają się cztery szlaki turystyczne, czerwony prowadzi na najwyższy szczyt Borową. Warto wspomnieć, że jest to dawny wulkan, o czym świadczy budowa geologiczna góry.

Wieża widokowa na najwyższym szczycie Gór WałbrzyskichBorowa.

Szlak prowadzi przez lasy Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Na szczycie znajduje się zbudowana w 2017 roku wieża widokowa. Jej spiralna konstrukcja ze stali, drewna i betonu wznosi się na wysokość 16 metrów. Z jej szczytu można podziwiać panoramę Sudetów Środkowych, a nawet Karkonoszy. Przy dobrej widoczności można dostrzec też zabudowania Wrocławia.

Drugim co do wysokości szczytem Gór Wałbrzyskich jest Chełmiec. Szczyt, ze względu na swoją budowę w kształcie kopuły jest łatwo rozpoznawalny, nawet z odległego o 70km Wrocławia. Obszar jest objęty ochroną przyrody w ramach programu Natura 2000 oraz podlega pod Obszar Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry koło Strzegomia, będący częściowo naturalną otuliną Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich.

Charakterystyczny szczyt Chełmca.

Na szczyt Chełmca prowadzi zielony szlak z miejscowości Boguszów-Gorce, wzdłuż Boguszowej Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu. Spacer na szczyt zajmuje około godziny i nie jest bardzo wymagający, idealny na rodzinną wyprawę z dziećmi.

Na Chełmiec można też wybrać się szlakiem żółtym z Wałbrzycha, niebieskim z miejscowości Zagórze Śląskie oraz czarnym ze znanego uzdrowiska Szczawna-Zdrój.

Zobacz więcej: Szczawno-Zdrój.

Na szczycie Chełmca znaduje się zadaszona wiata ze stolikami, a także 45 metrowy Krzyż Milenijny. Jednak największą atrakcją dla turystów jest 22-metrowa, kamienna wieża widokowa, stylizowana na ruinę. Ciekawostką jest też budynek z czasów powojennych, w którym umieszczone były nadajniki zagłuszające Radio Wolna Europa. Od 1973 roku znajduje się nim Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy (RTON) oraz maszt telekomunikacyjny.

Wieża widokowa na szczycie góry Trójgrab.

Ciekawą górą jest trzeci najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich – Trójgrab, który ma trzy wierzchołki. Na szczyt można dojść kilkoma szlakami: niebieskim z miejscowości Witków, zielonym z Gostkowa, mijając po drodze wiatrak z II połowy XVIII wieku, zielonym ze Starych Bogaczowic lub kombinacją szlaków zielonego i żółtego z miejscowość Lubomin, jest to jednocześnie najkrótszy szlak.

Na szczycie góry znajduje się najwyższa wieża widokowa w Górach Wałbrzyskich, której wysokość wynosi 27,5 metra.

Na pograniczu Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych położone jest miasto Boguszów-Górce, położone wysoko nad poziomem morza. Dzięki temu wizytówką miasta stał się najwyżej położony w Polsce Rynek i Ratusz – 592 metry nad poziomem morza. W Boguszowie-Gorcach wydobywano węgiel kamienny, ale też baryt i srebro. Miasto było szczególnie popularne w okresie międzywojennym, kiedy był to modny kurort z pierwszym na Dolnym Śląsku kasynem. Współcześnie, w okolicy miasta znajduje się wiele malowniczych tras narciarskich i ścieżek rowerowych.

Zaledwie 3,5 km od centrum Boguszowa-Gorc znajduje się góra Dzikowiec, położona w północno-zachodniej części Gór Kamiennych. Przez lasy pokrywające górę przebiegają liczne szlaki turystyczne, którymi można dotrzeć aż do Wałbrzycha. Największą atrakcją jest jednak stok narciarski. Zagadką jest też wojenna historia góry, historycy uważają, że mogła wchodzić w skład projektu Riese.