Dobrzyń nad Wisłą

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Dobrzyń nad Wisłą leży w w województwie kujawsko-pomorskim, nad Zalewem Włocławskim. Leżąca w połowie zbiornika dobrzyńska marina stanowi doskonała bazę dla wielbicieli żeglarstwa. Nad Zalewem trenują czestnicy olimpiad oraz krajowi i międzynarodowi mistrzowie windsurfingu. Wysoka skarpa nad rzeką Wisłą to natomiast doskonałe miejsce do podziwiania widoków na rzekę.

Symbolem miasta jest góra zamkowa, pozostałość po dawnym średniowiecznym grodzie. W Dobrzyniu znajdowała się też siedziba Braci Dobrzyńskich, militarnego zakonu wchłoniętego finalnie przez Krzyżaków. Ostatecznie Dobrzyń znalazł się w granicach Polski po I pokoju toruńskim w 1411 roku.

Według legendy w Dobrzyniu nad Wisłą urodziła się Nawojka. Na wpół legendarna postać z XV wieku uchodząca za pierwszą polską studentkę, a zarazem nauczycielkę. Legenda głosi, że Nawojka uciekła w 1407 roku z Dobrzynia w dniu jej planowanego ślubu.

W męskim przebraniu rozpoczęła studia na Uniwersytecie Krakowskim, ponieważ ówczesne prawo zabraniało kobietom studiowania. Przed ukończeniem studiów została zdemaskowana i postawiona przed sądem biskupim. Uniknęła kary dzięki znakomitym wynikom w nauce i świadectwom moralności wystawionym przez profesorów. Wstąpiła so zakonu, gdzie prowadziła szkołę nowicjatu.