Górzno

[ Co warto zobaczyć w Polsce? ]

Polskie województwa

[ dolnośląskie ] [ kujawsko-pomorskie ] [ lubelskie ] [ lubuskie ] [ łódzkie ] [ małopolskie ] [ mazowieckie ]
[ opolskie ] [ podkarpackie ] [ podlaskie ] [ pomorskie ] [ śląskie ] [ świętokrzyskie ]
[ warmińsko-mazurskie ] [ wielkopolskie ] [ zachodniopomorskie ]

Górzno położone jest w województwie kujawsko-pomorskim w obrębie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. To malownicze miasteczko znajduje się na granicy z województwem warmińsko-mazurskim.

W 1325 roku została tu erygowana parafia, gdzie został osadzony zakon bożogrobowców. Górzno było miastem biskupim, oddalonym od głównych szlaków handlowych, położonym na peryferiach diecezji płockiej. Po II pokoju toruńskim znalazło się w granicach Rzeczpospolitej.

Malowniczo położone Górzno.

W Górznie znajduje się kościół parafialny świętego Krzyża, związany z działalnością zakonu bożogrobców. Jest jedyną budowlą sakralną wzniesioną przez bożogrobców i zachowaną bez przekształceń na Ziemi Dobrzyńskiej. Teren kościoła w XVII wieku położony był jeszcze poza miastem. Kościół powstał w latach 1765–1812, w stylu barokowo-klasycystycznym.

Miasteczku dodaje uroku fakt, że jego rynek położony jest 40 m nad lustrem jeziora Górznieńskiego. Można też zobaczyć liczne domy drewniane, drewniano-murowane oraz murowane z przełomu XVIII/XIX wieku oraz z 1 i 2 połowy XIX wieku, posiadające bardzo ciekawą architekturę.