Rosati Dariusz

Dariusz Rosati (TW „Buyer”) – ur. 8 sierpnia 1946 w Radomiu jako Gaetano Dario Rosati) – polski ekonomista i polityk, członek PZPR, tajny współpracownik SB o pseudonimie „Buyer”, profesor nauk ekonomicznych, minister spraw zagranicznych (1995–1997), członek Rady Polityki Pieniężnej (1998–2004), poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VIII kadencji, poseł na Sejm VII kadencji.

Absolwent Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, studiował również matematykę na UW w Warszawie. W 1978 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych i podjął współpracę z SB w celu uzyskania możliwości wyjazdu do Nowego Jorku na stypendium w Citibanku. Rosatiego, który na potrzeby operacyjne nosił pseudonim „Buyer” prowadził oficer SB o nazwisku Jarecki. Na obszarze USA Rosati meldował się lokalnemu rezydentowi wywiadu PRL noszącemu pseudonim „Hus” – podczas rocznego pobytu w USA Rosati spotkał się z „Husem” dwanaście razy. Jako konfident SB Rosati prowadził wywiad ekonomiczny i rozpracowywał spotkanych przez siebie przedstawicieli amerykańskiego biznesu. Zajmował się także donoszeniem na potencjalnych współpracowników amerykańskich służb specjalnych, jednak jego prowadzący skarżyli się, że stara się wymigiwać od współpracy.

Po powrocie ze stypendium Rosati odmówił współpracowania z SB, chociaż był zarejestrowany w Departamencie II MSW w 1985 roku jako „kandydat”, a w 1989 jako „zabezpieczenie” kontrwywiadowcze. Był członkiem rady nadzorczej FOZZ, pracował w organach ONZ, jest autorem ponad 260 prac naukowych. Startował w 2004 roku do Europarlamentu z list Socjaldemokracji Polskiej i uzyskał mandat otrzymując ponad 76 tys. głosów (również w 2014 z list PO). W 2014 roku został posłem VII kadencji Sejmu z ramienia PO. 26 lutego 2016 roku Dariusz Rosati został jednym z członków zespołu ekonomicznych doradców tej partii.

« Powrót do Leksykonu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *