Kaim Jan

Jan Kaim pseud. Filip, Wiktor (ur. 17 września 1912 w Starosiedlicach, zm. 18 lipca 1949 w Warszawie) – polski działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej oraz powojennego podziemia antykomunistycznego, a także działacz narodowy związany ze Stronnictwem Narodowym oraz Młodzieżą Wszechpolską.

Pochodził z rodziny chłopskiej, studiował na Politechnice Lwowskiej i należał od 1935 roku do Młodzieży Wszechpolskiej. W trakcie II wojny światowej brał udział w Wojnie obronnej Polski i dowodził drużyną ułanów, zdołał zbiec z niewoli niemieckiej, wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej – do 1943 lutego dowodził plutonem w Radomiu. Ponownie aresztowany przez gestapo był przerzucany po niemieckich obozach koncentracyjnych (Gross Rosen i Mauthausen-Gusen oraz KL Linz).

Po wojnie pełnił funkcję kuriera do władz RP w Londynie, konspirował z podziemiem antykomunistycznym. Wysłany z Wielkiej Brytanii z misją do Polski został aresztowany i skazany na śmierć. Wyrok osobiście wykonał Piotr Śmietański.

« Powrót do Leksykonu